БАТЭ, “Крумкач” і мінскае “Дынама” атрымалі перамогі і лідзіруюць у чэмпіянаце Беларусі

3-5 чэрвеня прайшлі матчы 10-га тура чэмпіянату Беларусі па футболе. Адкрыў праграму матч у Бабруйску, дзе мясцовая «Белшына» прымала «Гарадзею».

«Белшына» — «Гарадзея» — 0:2

Бабруйск. 3 чэрвеня. Стадыен «Спартак».

Суддзі: В. Севасцьянік, Гідрэвіч С., С. Фірыновіч (усе — Горадня).

«Белшына»: Панкратаў — Бель (Торэс, 46), Гаўрыловіч, С. Канцавы, Карамушка, Фамейе, Самарьян (Камароўскі, 63), Афанасьеў, Сквернюк (Мацвеенка, 46), Букаткін, Булыга (да).

«Гарадзея»: Часноўскі — Усеня, Тупчий (Халецкі, 70), Пласконны, Паўлючак, Милованович, Яраслаўскі (Шасцілоўскі, 89), Калядка, Дм. Лебедзеў (да), Пятроў (Сарока, 61), Пархачоў.

Галы: 0:1 — Милованович (41). 0:2 — Сарока (72).

Папярэджаньні: Паўлючак (36), Пятроў (55).

Бабруйчане з першых хвілін захапілі ініцыятыву ў матчы. Зрэшты, валодаючы больш мячом, яны не моцна трывожылі брамніка «Гарадзеі». Госці перыядычна спрабавалі шукаць шчасце ў брамы «Белшыны» і атрымлівалася ў іх гэта часам вельмі небяспечна. А на 41-й хвіліне ледзь ці не першы далекі ўдар «цукарнікаў» аказаўся выніковым. Милованович адважыўся на ўдар з 20 метраў і прабіў брамніка «Белшыны». Праз тры хвіліны Булыга мог параўноўваць кошт, але пасля яго ўдару мяч праляцеў у лічаных сантыметрах ад штангі.

Пасля перапынку госці не сталі адседжвацца ў абароне, а адразу пабеглі замацоўваць поспех. І былі блізкія да гэтага на 53-й хвіліне, але брамнік «Белшыны» здолеў спыніць мяч на лініі брамы.

У далейшым гульня праходзіла ў спакойным тэмпе і ўсе ішло да паразы «Белшыны» з мінімальным лікам, як на 71-й хвіліне памыліўся брамнік бабруйчан, які няўдала выбіў мяч прама на нагу Саракі, заляцела ад яе у вароты. 0:2 — перамога «Гарадзеі», якая адштурхваецца ад дня турнірнай табліцы.

«Віцебск» — «Слуцк» — 2:0

Віцебск. 3 чэрвеня. ЦСК. 19.30. 3020 гледачоў.

Суддзі: А. Дзівакоў, В. Малюцін, Е. Раманаў (усе — Магілеў).

«Віцебск»: Гушчанка (да) — Скітоў, Марахоўскі, Бабічаў, Ціханоўскі (Слабашэвіча, 69), Калінін (Сідарэнка, 75), Салавей, Ваўкоў, Абаранкаў (А. Лебедзеў, 59), Навумаў, Золатаў.

«Слуцк»: Бранавец — Алісейка, Цветинский (да), Ал. Залескі, Ан. Залескі, Варанкоў, Шчагрыковіч (Куган, 82), Мілько, Лявіцкі (Лашанкоў, 52), Бабко, Глебку (Перапечка, 21).

Галы: 1:0 — Калінін (41). 2:0 — Салавей (55).

Папярэджаньні: Варанкоў (27), Салавей (37), Навумаў (66).

Футбалісты «Віцебска» ў гэтым годзе прайгравалі ўсе хатнія матчы. Гэта прыкрае акалічнасць давала нямала псіхалагічных нязручнасцяў жыхарам поўначы. Але 3 чэрвеня ім удалося зняць праклен хатніх паражэнняў і адолець футбалістаў з «Слуцка».

На 41-й хвіліне матчу вызначыўся Калінін, адкрыўшы лік у гульні. А праз дзесяць хвілін пасля перапынку Салавей падвоіў лік у матчы. Упэўненая гульня пры адборы мяча, ціск і прэсінг дапамаглі віцяблянам кантраляваць ход матчу і атрымаць заслужаную перамогу пры вялікай колькасці гледачоў на стадыене, сярод якіх былі ваеннаслужачыя віцебскага гарнізона.

Футбалісты «Слуцка» працягнулі серыю паражэнняў ва ўсіх выязных матчах у гэтым сезоне.

4 чэрвеня тур працягнуўся матчамі ў Брэсце, Гродне і Мінску.

«Дынама-Брэст» — «Дынама-Мінск» — 1:4

4 чэрвеня. Брэст. АСК «Брэсцкі». 1650 гледачоў.

Суддзі: А. Мурашкевіч (Наваполацк), В. Фамін (Жодзіна), А. Вашкевіч (Маладзечна).

«Дынама-Брэст»: Аснин — Тыманюк, Новік, Шэпелеў, Чыж — Огар (Сумнакаев, 70), Коневега — Карніцкі (Водянович, 57), Побудей, Герман — Дзямешка (капітан) (Комлеў, 78).

«Дынама-Мінск»: Гутар (капітан) — Капленка, Нойок, Швяцоў, Вастравух — Габовда, Быкаў, Мудроў — Рассадкін (Казлоў, 77), Хвашчынскі (Адамовіч, 68), Роткович (Жукоўскі, 72).

Галы: 0:1 — Роткович (9), 0:2 — Хвашчынскі (19), 1:2 — Герман (22), 1:3 — Роткович (54), 1:4 — Адамовіч (80).

Папярэджаньні: Побудей (84); Хвашчынскі (67).

Мінскія дынамаўцы вымушаны былі абыходзіцца без тых, хто з’ехаў у размяшчэнне сваіх зборных афрыканцаў Муніра і Бангура. Акрамя таго, з-за траўмаў у заяўку не трапілі Бегуноў, Ігнатовіч, Цігараў і Шрамчанка.

Дэбютны матч у вышэйшай лізе правеў 18-гадовы абаронца Максім Швяцоў, які з’яўляецца капітанам дублюючага складу мінскага «Дынама».

Яшчэ адным дэбютантам вышэйшай лігі ў мінчан стаў 20-гадовы Мікіта Капленка.

У чацверты раз у гэтым чэмпіянаце ў стартавым складзе выйшаў чарнагорскі форвард Роткович, які стаў адным з герояў паядынку. Ужо на 9-й хвіліне прыгожым ударам «нажніцамі» ен адкрыў лік пасля падачы Астравуха, а ў пачатку другога тайма зрабіў лік 3:1 пасля памылкі нерасчетливо, які выйшаў з варот галкіпера берасцейцаў.

Гэты гол шмат у чым стаў пераломным. Тым больш, што неўзабаве над Брэстам зноў зарадзіў лівень, які ішоў і практычна ўсю другую палову першага тайма.

Яшчэ па голу ў мінчан забілі Хвашчынскі і Адамовіч. А Роткович тым часам з 4 мячамі выбіўся ў лепшыя снайперы мінскага «Дынама».

Пераканаўчая перамога мінчан дазволіла ім падняцца ў тройку лідэраў турнірнай табліцы.

«Неман» — «Тарпеда-БелАЗ» — 0:3

4 чэрвеня. Гродна. ЦСК «Неман». 1000 гледачоў.

Суддзі: С. Цынкевіч, А. Вайцяшонак, А. Кавалеў (усе — Мінск).

«Неман»: Курганскі — Бебей, Сасноўскі (капітан), Пазняк (Вяргейчык, 85), Анюкевіч — Кавалюк, Дурай — Васькоў (Бомбель, 46), Васілюк (Журневич, 71), Савіцкі — Канцавы.

«Тарпеда-БелАЗ»: Фамічоў — Шчэрба, Каршакевіч, Паўлавец, Клапоцкі, Панкавец (капітан) — Галянкоў (Квашук, 74), Шапавал, Чумак, Скавыш (Чалядка, 79) — Блізнюк (Дземідовіч, 63).

Галы: 0:1 — Скавыш (29), 0:2 — Дземідовіч (81, з пенальці), 0:3 — Дземідовіч (90+1).

Папярэджанне: Канцавы (39), Савіцкі (70).

Падцягнуліся да тройцы лідэраў і жодзінскія тарпедаўцы, прервавшие трохматчавую бязвыйгрышную серыю.

Аднавіўшы растраченные у фінале Кубка Беларусі эмоцыі, жодзінскія футбалісты разграмілі ў Гродне гаспадароў, усе больш трывала асядаюць на дне турнірнай табліцы. Адстаўка вопытнага галоўнага трэнера Сяргея Саладоўнікава пакуль не стала панацэяй для «Немана», які вось ужо трэці сезон запар не можа трапіць у вароты «Тарпеда».

Праўда, гарадзенскія футбалісты мае права наракаць на тое, што ў канцы першага тайма пры ліку 0:1 суддзя Цынкевіч, магчыма, мягковато абышоўся з галкіперам гасцей Фомичевым, які выбег далека за межы штрафной плошчы і сфаліў на Канцавым. Рэферы абмежаваўся жоўтай карткай, хоць футбалісты «Немана» патрабавалі чырвоную — як за «фол апошняй надзеі».

«Крумкач» — «Нафтан» — 2:0

4 чэрвеня. Мінск. Стадыен ФК «Мінск». 1700 гледачоў.

Суддзі: А. Кульбакоў (Гомель), А. Герасімук, А. Маслянка (абодва — Брэст).

«Крумкач»: Федарэнка. — С. Шчагрыковіч, Васілеўскі, Яшын, Калугін — Батищев, Скшинецкий, Талейко (Сяменаў, 61) — Іваноў (капітан), Глеб (Кошаль, 73), Шыкаўка (Гаеў, 87).

«Нафтан»: Даўгяла — Кандрацьеў, Гарбачоў, Гунчак, Цяплоў (Катляроў, 64) — Бярозкін, Якімаў — Зюлеў, Шугунков (Турлин, 84), Сучкоў (капітан) — Теверов.

Галы: 1:0 — Васілеўскі (15), 2:0 — Батищев (55).

Папярэджанне: Гарбачоў (62).

Відэа: «Прессбол ТБ», крыніца — «Беларусь 5»

Першы тайм выдаўся нясумным. Вострыя моманты стваралі абедзве каманды, але надзейна дзейнічалі варатары.

Ледзь ці не самым яркім адрэзкам у матчы выдалася канцоўка першага тайма, калі спачатку абаронца «Шахцера» Рыбак вынес мяч з лініі сваіх варот, а затым у атацы ўдар галавой форварда гарнякоў Януша адбіла перакладзіна.

Ну, а праз хвіліну здарыўся збольшага конфузный гол у вароты «Шахцера». Ковель па правым краі вырваўся на спатканне з салігорскім галкіперам і ўдарыў з вострага кута. Бушма парыраваў стрэл, і на падборы першым апынуўся вопытны абаронца Юрэвіч. Але замест таго, каб проста выбіць мяч, ен навошта-то стаў яго апрацоўваць на лініі варатарскай, і якія падаспелі Чович скарыстаўся збянтэжанасцю суперніка і забіў яго ў сетку.

У другім тайме «Мінск» гуляў асцярожней, а «Шахцер» спрабаваў узламаць абарону гаспадароў. Блізкія да поспеху былі Елезаренко і Януш, але першы біў міма, а ўдар другога адбіў брамнік мінчан Клімовіч.

У канцоўцы «Шахцер» спрабаваў арганізаваць фінальны штурм, але прапусціў контрвыпад мінчан, і толькі перакладзіна зберагла гарнякоў ад другога прапушчанага мяча пасля ўдару Ковеля.

У заключныя хвіліны «Шахцер» пайшоў наперад ўсей камандай, падчас выканання кутняга ў штрафную ірвануў нават галкіпер Бушма, які пакінуў свае вароты пустымі. Але «Мінск» ўтрымаў мінімальны перавага.

БАТЭ — «Граніт» — 4:0

5 чэрвеня. Барысаў. «Барысаў-Арэна». 5781 глядач.

Суддзі: М. Лаўскі, С. Цяслюк, Д. Емельянчиков (усе — Гомель).

БАТЭ: Чэрнік, Дуброў, Иванич, Пік, Жаўнерчык, Карніцкі (Яблонскі, 56), Радзівонаў (капітан) (Рыас, 83), Стасевіч, Палякоў, М. Валадзько (Гардзяйчук, 59), Кендыш.

«Граніт»: Хомляк, Космынин, Голяткин (Кібук, 67), Кірыльчык (Лісіца, 80), Яўсеенка, Шаракоў, Юсаў (Ігнаценка, 65), Луцэвіч, Трухаў (капітан), Бабырь, Клімовіч.

Галы: 1:0 — Карніцкі (4, пас — Жаўнерчык), 2:0 — Иванич (84), 3:0 — Иванич (89, пас — Стасевіч), 4:0 — Гардзяйчук (90+3, пас — Иванич).

Папярэджаньні: Космынин (24), Яўсеенка (84).

Перад гульней адбылася кранальная цырымонія. Шасцігадоваму Мацвею з Брэста, які праславіўся тым, што горка плакаў на трыбунах пасля паразы БАТЭ ў фінале Кубка Беларусі, капітан барысаўчан Віталь Радзівонаў ўручыў імянную майку. Такім чынам БАТЭ аддзячыў юнага заўзятара за адданасць камандзе.

Адзначым адсутнасць у заяўцы барысаўчан абаронца Неманья Милунича, які ў гэты час у складзе зборнай Сербіі праводзіў таварыскі матч з Расіяй (1:1).

Затое ў страі оправившиеся пасля пашкоджанняў Радзівонаў, Карніцкі і Пі.

Барысаўчанам удалося правесці хуткі гол. Лік быў адкрыты ўжо на 5-й хвіліне, калі Иванич выразаў пас на кут штрафной Жавнерчику. Насустрач таму з варот ірвануў галкіпер «Граніту» Хомляк, і барысаўчанін тэхнічна перакінуў брамніка, навесіўшы на галаву Карніцкаму, які з раена 11-метровай адзнакі пабіў мэта.

Барысаўчане не сбавляли абаротаў і працягвалі нагнятаць ціск у зоне абароны і абстрэльваючы вароты «Граніта» з розных дыстанцый. Але гасцей ратаваў галкіпер Хомляк, цалкам реабилитировавшийся за памылку, дапушчаную ў дэбюце паядынку.

Пасля яркага пачатку другога тайма БАТЭ паступова адпусціў лейцы, а «Граніт» асмялеў і ўсе часцей стаў валодаць мячом. У вартавога барысаўчан Чарніца значна прыбавілася працы, а ў заўзятараў на «Барысаў-Арэне» — падстаў для хваляванняў. Уздыхнуць з палегкай ім дапамог сербскі легіянер Иванич, соорудивший найпрыгажэйшы гол. Атрымаўшы мяч і прасунуўшыся па цэнтру да лініі штрафной плошчы, ен левай нагой патрапіў у далекую дзявятку.

Тут жа Стасевіч навесам са «стандарту» адправіў яшчэ адзін мяч у вароты микашевичцев, але суддзі гол не залічылі, верагодна, угледзеўшы ў каго-небудзь з барысаўчан афсайд.

Але БАТЭ гэта не збянтэжыла, і неўзабаве гаспадары арганізавалі яшчэ адзін прыгожы гол. Стасевіч справа ўздоўж лініі штрафной выкаціў мяч у цэнтр на Иванича, той прытармазіў і на паўзе абыграў двух супернікаў, якія прамчаліся міма, а серб стелющимся ударам загнаў мяч у сетку — 3:0.

Неўзабаве ўсе той жа Иванич і зусім мог аформіць хет-трык, але гасцей выручыў варатар. І ўсе ж на апошніх секундах серб паспеў вызначыцца зарабіўшы асістэнцкі бал. Разрезающим пасам ен падрыхтаваў ў штрафную плошчу Гардзейчука, які на хуткасці спрытна апрацаваў мяч і паставіў тлустую кропку ў матчы — 4:0.

Галоўны трэнер БАТЭ Аляксандр Ермаковіч на пасляматчавай прэс-канферэнцыі аддаў належнае суперніку, падзякаваў лес за шанцаванне і патлумачыў адсутнасць у заяўцы паўабаронцы Аляхновіча і форварда Сігневіча.

— Напэўна, кошт не адлюстроўвае цалкам таго напружання, якое было падчас гульні. Задаволеныя першым таймам па змесце, але ні ў якім выпадку — па рэалізацыі тых момантаў, якія стварылі. Натуральна, калі не забіваеш пры рахунку 1:0, варта аддаць належнае спадарыні Фартуне. Яна аказалася на нашым баку. Два вельмі добрых моманту ў «Граніта» былі. Микашевичцы нас даравалі. Зразумела, што другі гол шмат што расставіў па месцах. Пасля яго гульня фактычна скончылася.

— Наколькі важны для каманды Радзівонаў, як перажылі яго адсутнасць?

— Гэта наш капітан, лідэр, важны гулец дружыны. Як, у прынцыпе, і іншыя. Зразумела, што ен прапусціў дастаткова часу. Але цяпер усе нармальна.

— Аляхновіч у апошніх матчах гуляе за дубль. Чаму? І калі зможаце разлічваць на Сігневіча?

— Сігневіч, як вы ведаеце, адыграў адзін тайм за рэзервістаў. Ен папраўляецца. Аляхновіч пакуль у лік 18 гульцоў заяўкі не трапляе.